Co w ofercie szpitala zasługuje na szczególną uwagę?
W ostatnich latach nasz szpital przeszedł znaczącą modernizację, zapewnił miejsca nowym specjalistom, usprawnił warunki hospitalizacji, podniósł jakość świadczonych usług.
Obecnie prowadzimy badania za zgodą Komisji Bioetycznej w innowacyjnym leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, wykorzystując potencjał terapeutyczny komórek macierzystych z galarety Whartona (WJ-MSC), czyli komórek macierzystych obudowanych szczególnym typem tkanki łącznej otaczającej naczynia krwionośne w sznurze pępowinowym noworodków. Komórki WJ-MSC wykazują ekspresję podobną do wielu genów komórek macierzystych, mogą być wyizolowane, hodowane i pobudzone do różnicowania w kierunku innych typów komórek. Są zdolne do samoodnowy i w odpowiednich warunkach mogą różnicować się w tkankę chrzęstną, kostną, tłuszczową, mięśniową i nerwową. Są dobrze tolerowane przez system immunologiczny organizmu, gdyż nie zawierają antygenów zgodności tkankowej.
Jakie możliwości daje zastosowanie komórek WJ-MSC w ortopedii?
To w Polsce wypracowano metody hodowli komórek macierzystych pozyskiwanych ze sznura pępowinowego. Już w lipcu 2015 r. wszczepiono pierwszemu w świecie pacjentowi tego rodzaju komórki w celu rekonstrukcji chrząstki stawowej. Obecnie już ponad 45 pacjentów znajduje się pod obserwacją medyczną po przebytym zabiegu wszczepienia do stawu kolanowego komórek macierzystych ze sznura pępowinowego. Do tej pory nie odnotowano żadnych zdarzeń niepożądanych. Wyniki pooperacyjne są bardzo zachęcające.
Jaki udział ma Głogowski Szpital Powiatowy w tych przełomowych operacjach ortopedycznych?
Nasz szpital jest drugim na świecie ośrodkiem, który bierze udział w tego rodzaju przedsięwzięciach. Już 11 lutego 2020 r. lekarze oddziału ortopedycznego pod kierownictwem prof. Bogusława Sadlika wykonali rekonstrukcję chrząstki stawowej w kolanie z użyciem komórek WJ-MSC. Przed tą operacją komórki przyjechały z Banku Komórek Macierzystych z Warszawy zamrożone w temperaturze minus 170 st. C, w ciekłym azocie. Ich rozmrożenie i odwirowanie odbyło się bezpośrednio przed zabiegiem na bloku operacyjnym. Potem były one implantowane na błonie kolagenowej i wszczepione w miejsce ubytku chrząstki stawowej metodą suchej artroskopii – bez użycia płynu podczas operacji. Wyniki tej biologicznej rekonstrukcji stawu są bardzo obiecujące, pacjenci monitorowani są metodą rezonansu magnetycznego przez kilka lat. Kontynuujemy badania nad wykorzystaniem WJ-MSC w rekonstrukcji chrząstki stawowej pod moim kierownictwem.
Zobacz całą rozmowę w serwisie Puls Biznesu:
https://www.pb.pl/nauka-w-szpitalu-powiatowym-szansa-na-opoznienie-zwyrodnienia-stawow-1241871